Magamról

A kézműves szappanokért mindig is oda voltam, szinte gyűjtöttem őket. Imádtam az illatukat, hatásukat és, hogy gyönyörű díszei a fürdőszobának :). Persze fontos volt az is, hogy természetes anyagokból készültek, pontosan lehetet tudni mit tartalmaz (az pontosan mit is jelent), nem voltak benne elrejtve a hozzáadott anyagok. Gyógymasszőrként régóta érdekelt a hagyományos, természetes gyógyítás, gyógynövények és az azokból készült főzetek, olajak, illók hatásai. Ezért is vágtam bele a szappankészítésbe, ahol igyekszem ezzel a hagyományos módszerrel gyógyítani a modern bőr problémáit, betegségeit. Hideg eljárásnak köszönhetően különleges színekben, formákban és egyedi díszítéssel készítem őket.

Minden szappanomat kézzel készült gondosságal és figyelemmel készítettem saját, kipróbált recept alapján!

Hogyan is készülnek a szappanjaink?

Sok ember tévesen azt hiszi, hogy a természetes szappan nem tartalmaz lúgot. Pedig valójában minden szappan tartalmaz lúgot. A szappan egy szaponifikáció nevű eljárással készítik.
A szaponifikáció egy olyan kémiai reakció, mely akkor történik, mikor a szappan alapjaként használt olajok vagy zsírok összekapcsolódnak a lúggal. Miután a kemikáliák összekeveredtek, a lúg és az olajok glicerinné és szappanná válnak. Ha a szappant megfelelően készítik, a végeredményben nem lesz lúg.

Összetevőik:

A szappanok alapját valamilyen olaj és/vagy zsiradék adja. Áltlában kókusz-, pálma-, napraforgó- illetve exra szűz olívaolajat használunk.

Az extra-szűz olívaolaj a száraz, hámló bőr egyik legjobb gyógyszere.
Magas az E-vitamin tartalma, gátolja a bőr öregedését, a ráncok kialakulását, elősegíti a hámsejtek képződését és a bőr megújulását. Védi és táplálja a bőrt, valamint hidratálja és segíti annak ellenálló képességét.Az extra szűz olívaolaj gyengéden tisztít, ápol, és nyugtatja a fáradt bőrt. Ez az alapanyag nem zsírosít, ellenben visszaállítja faggyúmirigyek természetes működését.

A napraforgó olaj, magas lecitin, E- és A-vitamin, globulint, palmitin, stearin tartalma és kiváló bőrápoló tulajdonságai miatt került ebbe az összetett szappanba.

A kókuszolajat vagy kókuszzsírt a kókuszpálma gyümölcséből nyerik. Tele van minden jóval, amit a természet adhat, így igazán széppé tudja varázsolni a bőrt.
A krémes, jó habzást a kókuszolaj biztosítja, ami könnyen felszívódik, hidratálja a bőrt és jelentősen lassítja kiszáradását, antibakteriális hatású. A bőrnek rendkívül kellemes tapintást ad, puha és selymes lesz tőle, minden bőrtípusra alkalmazható.

A pálmaolajat vagy pálmazsírt az olajpálma gyümölcshéjából préselve nyerik. Keménnyé, tartóssá teszi a szappant. Jelentős az E-vitamin tartalma, ásványi anyagokat, telített és telítetlen szírsavakat is tartalmaz.
 

Milyen hatással is van bőrünkre:

  • A szappan lúgos kémhatása miatt elpusztítja a bőr felületén élő, és betegségeket okozó kártevőket. Így fertőtlenít, és hatékonyan tisztít.
  • A szappan eltávolítja az elhalt hámsejteket a bőr felületéről. Ez is a tisztítás egyik fontos összetevője. Így segít megőrizni bőrünk valódi tisztaságát.
  • Kíméletesen tisztít. Nem oldja fel a bőr felületén található összes zsiradékot, csak a nem odavaló dolgokat távolítja el.
  • Hidratál! Ez talán meglepő azoknak, akik nem használnak még szappanokat, de ezt bizonyítja a tapasztalat. Persze a bőr szerkezetét ismerve erre is adódik magyarázat: a bőr felületének egyik védelmi zónája egy izzadságból, zsírsavakból álló emulziós réteg, amit gyakran a bőr savköpenyének hívnak. A szappanok kémiai szerkezete nagyon hasonlít ehhez az összetételhez kizárólag a savassága különbözik tőle. A bőrsemleges pH-t viszont a felnőtt ember bőre mosakodás után nagyon gyorsan képes visszaállítani. Ezért a szappanos mosakodás nemcsak jól tisztítja, de táplálja is a bőrünket.

Legfontosabb jellemzője, hogy (talán mindennél hatásosabban) tisztít!
Ennek két nagyon fontos következménye van. Egyrészt a szennyeződések nem mérgezik tovább az élő szöveteket, nem tömik el a pórusokat, bőrünk szabadon lélegzik. és él, így öngyógyító mechanizmusai is beindulhatnak. Másrészt a tiszta bőrfelület végre utat enged egyéb hatóanyagok a bőr mélyebb rétegeibe való bejutásának: egy jó alapos szappanos mosakodás után tehát itt az ideje hogy szükség szerint elővegyük kedvenc testápolóinkat, arckrémeinket.

Persze a szappan nemcsak tisztít, de ápol is. Maga is tartalmazhat hatóanyagokat (körömvirágot, levendulát, kókuszvajat, különböző illóolajakat stb.), amik első körben nagyon fontos ápoló hatást fejtenek ki. De ne felejtsük el, hogy ez a hatás meg sem közelíti azt, amit egy jól elkészített, kiválóan megkomponált akár saját készítésű krém nyújthat.